Site Loader
Języki obce
05-420 Józefów, ul. Zawiszy 42a
kobieta w ciąży słuchająca treningu metodą Tomatisa
kobieta w ciąży słuchająca treningu metodą Tomatisa

AUTOR: ANNA WIELGOSZ / Z CYKLU: Psychologia prenatalna i ucho

Macica, mój pierwszy dom, czyli metoda Tomatisa dla kobiet w ciąży

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się w jaki sposób zaopiekować się swoim nienarodzonym dzieckiem i jednocześnie przygotować się do łatwiejszego porodu metodą Tomatisa®? Skorzystaj z nowoczesnych technologii z miłości do siebie i dziecka!!!

O czym przeczytasz w tym artykule:

  • Co słyszy i odczuwa dziecko?
  • Głos matki – muzyka dla uszu dziecka.
  • Muzyka dla nienarodzonego dziecka.
  • A.Tomatis – przygotowanie do porodu.
  • Matkozbiór – medytacja, spotkanie z przewodniczką macierzyństwa – pobierz bezpłatną medytację

Dlaczego jest tak ważne, aby otoczyć troską przyszłą mamę, przygotowując ją do łatwiejszego porodu i jednocześnie stworzyć sprzyjające warunki dla prawidłowego rozwoju prenatalnego dziecka?

Większość mam w ciąży pragnie stworzyć najlepsze warunki dla rozwoju oczekiwanego dziecka już na etapie życia płodowego. Dobra opieka medyczna, prawidłowe odżywianie, sen, relaks, wsparcie ojca dziecka i rodziny to elementy, które pomagają przejść łagodnie ten wyjątkowo wymagający czas w życiu kobiety. Każda z nas poszukuje jednak czegoś więcej – skutecznych sposobów/metod ułatwiających życie sobie oraz swoim dzieciom, zapewniając optymalne warunki do rozwoju, aby mogły odnosić w przyszłości sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Pragnienie doświadczania radości oraz spełnienia dla swoich dzieci to marzenie tysięcy kobiet.

Obecne czasy dają nam możliwość korzystania ze skutecznych, sprawdzonych nowoczesnych metod i  technologii. Dają nam możliwości poprawy jakości naszego życia oraz optymalnego rozwoju dziecka już od chwili jego poczęcia. Jedną z takich metod jest trening słuchowy Tomatisa®. Jak stworzyć optymalne warunki dla prawidłowego rozwoju dziecka jeszcze przed jego narodzinami, korzystając z metody Tomatisa®?

Macica mój pierwszy dom

Naszym pierwszym domem była macica naszej mamy. To właśnie z mamą jako pierwszą nawiązaliśmy nasze pierwsze relacje, które stały się fundamentem dla późniejszych relacji z ludźmi. To w jakich warunkach i atmosferze oczekiwaliśmy swoich narodzin często wpływa na jakość naszego życia – zdrowie, dojrzałość emocjonalną, przyszłe sukcesy czy ich brak. Co można zrobić, aby wyjść poza tradycyjne sposoby stymulacji rozwoju i skorzystać z sprawdzonych, nowoczesnych metod?

Co słyszy i odczuwa dziecko?

Mama i jej dziecko stanowią jedność. Płód postrzega ciało matki jako część siebie. Słyszy nie tylko głos matki, ale bicie jej serca, szum krwi przepływający przez tętnice, dźwięki związane z trawieniem i oddechem. Ten symbiotyczny związek pomiędzy matką, a jej dzieckiem sprawia, że odczuwa również jej stany emocjonalne – to czy jest pogodna czy smutna. Czy potrzeby jej są zaspokojone i czy czuje się spokojna i bezpieczna, aby urodzić zdrowe i szczęśliwe dziecko.

Kobieta w ciąży przytulająca swoje dziecko wraz z mężem

Głos matki

Dziecko będąc w macicy nadstawia uszu w oczekiwaniu na melodię głosu mamy. Słyszy ton jej głosu, szybkość mowy, specyficzny rytm języka, to muzyka dla uszu dziecka, którą będzie rozpoznawało jako pierwsze, kiedy się urodzi. Jest to jego pierwsza próba połączenia, nawiązania więzi i komunikacji ze światem zewnętrznym. Każda kobieta w ciąży potwierdzi, że dzieci reagują, kiedy się do nich mówi lub śpiewa.

Rytm kroków i bicie serca matki

Dziecko słyszy nie tylko głos swojej mamy, ale również jej kroki, gdy ta przemieszcza się z miejsca na miejsce. To dlatego uspakaja się kołysane w ramionach mamy. Podobny do metronomu wzór kroków matki rejestruje się w przedsionek. Połączony z dzieckiem staje się ich wspólnym „tańcem”. Po urodzeniu przypomni sobie rytm płynący z jej kroków i bicia serca.

Bicie serca mamy zostanie zapamiętane i powiązane z mlekiem – pokarmem, podtrzymującym życie i jego źródłem. Odgłos kroków i bicie serca matki, stają się dwoma rytmicznymi wzorami na tle szumu otaczającego z zewnątrz płód. Gdyby nie płyn owodniowy i wernix (biała substancja okrywająca płód – tłumiąca dźwięki i wypełniająca ucho zewnętrzne) macica byłaby nieznośnie hałaśliwym miejscem.

W S K A Z Ó W K I

Mów, czytaj, śpiewaj swojemu dziecku odczuwając radość, spokój, łagodność. Pamiętaj! Niech ton twojego głosu niesie przesłanie, że Twoje dziecko jest bezwarunkowo kochane.

Głos niesie emocje

Dziecko odbiera je słuchając Ciebie. Nie na tyle ważna jest treść – to co mówisz, ale w jaki sposób mówisz. I jakie emocje niosą Twoje słowa. Twój stan emocjonalny ma znaczenie. Przekaz emocjonalny na poziomie pozawerbalnym połącz adekwatnie ze słowami. Mówiąc mu, jednocześnie poczuj, jak bardzo jest przez ciebie kochane i oczekiwane. Szczęśliwe i obdarzone miłością dziecko już na etapie życia płodowego będzie miało większe szanse na prawidłowy rozwój i tworzenie bardziej radosnego życia. Dlatego ważne jest, aby w czasie życia płodowego stworzyć optymalne warunki do jego prawidłowego dalszego rozwoju, kiedy się urodzi.

Współczesne badania związane z życiem prenatalnym dziecka potwierdzają to, iż dzieci słyszą, czują oraz zapamiętują – zapisując w pamięci komórkowej doświadczenia będąc w łonie matki. Nie tylko stan fizyczny, ale również emocjonalny matki ma wpływ na późniejsze funkcjonowanie, zachowania oraz rozwój dziecka. Dlatego ważny jest stan emocjonalny mamy w czasie ciąży. W jaki sposób zapewnić w opiece prenatalnej prawidłową stymulację sensoryczną dziecka, która stanie się fundamentem do jego prawidłowego rozwoju w przyszłości / na kolejne lata życia?

Metoda Tomatisa – przygotowanie do porodu

Krótszy i łatwiejszy poród? Jak to możliwe? Jakie można podjąć działania, aby poród był  szybszy i łatwiejszy, a dziecko po urodzeniu spokojniejsze. Profesor A.Tomatis odkrył pozytywny wpływ swojej terapii słuchowej na kobiety w ciąży oraz ich nienarodzone dzieci. Trening słuchowy metodą A. Tomatisa stosowany u kobiet w ciąży, działa relaksująco, odpręża i w znacznym stopniu zmniejsza stres związany z porodem. Umożliwia przyszłym mamom pozbycie się lęku, niepokoju, ale również pozwala na koordynację uwagi, relaksację oraz lepsze słuchanie i poddawanie się zaleceniom położnych, co ułatwia poród.

Jak przebiega trening słuchowy Tomatisa u kobiet w ciąży?

Terapia Tomatisa dla każdego przebiega tak samo. jest przyjemna i można prowadzić ją w naszym gabinecie lub w domu, o dowolnej porze i w dogodnych warunkach.

Badania wykazały, że trening Tomatisa pomaga skrócić czas porodu, że staje się on dla matki łatwiejszy, a dziecko jest po urodzeniu spokojniejsze.

Zadzwoń do nas lub napisz i zapytaj o projekt:

„Mama i Ja z Tomatisem”

Kupując go otrzymasz dodatkowo
bezpłatne zaproszenie do „Matkozbioru” – kręgu dla mam.

tel. 668 377 631

terapiatomatisa@gmail.com

Przeczytaj również: